جاذبه های کلیسای سنت مارکو ونیز

کلیسای سنت مارکو بهترین کلیسای شهر ونیز برای بازدید با معماری بیزانسی است. این کلیسا در نزدیکی گراند کانال قرار دارد. کلیسای سنت مارکو در واقع یک کلیسای جامع بوده که هیچ موقع همچنین جایگاهی پیدا نکرده است. در این مقاله با جاذبه‌های این کلیسا آشنا خواهید شد.

جاذبه های کلیسای سنت مارکو ونیز

اگر میخواهید قبل از سفر اطلاعاتی از این بنا داشته بشید با ما همراه شوید، نقشه‌ کف ساختمان کلیسای سنت مارکو نمایی از یک صلیب یونانی را نشان می‌دهد که در قسمت تلاقی صلیب آن یک گنبد و بر روی هر یک از چهار بازوی صلیب یک گنبد دیگر وجود دارد. هر بازو این صلیب دارای یک راهروی مرکزی و دو راهروی فرعی بوده و ورودی کلیسا در پایانه‌ی غربی ساختمان قرار دارد. نمای غربی این ساختمان با هنر معماری بیزانسی، رومانسک و گوتیک مزین شده که دو ردیف پنج‌تایی قوس‌های فرو رفته و برآمده دارد و توسط چند ستون با سرستون‌های حکاکی شده در قرون 12 و 13 میلادی، ثابت نگه داشته شده‌ است. برجستگی‌های به شکل قبه کوچک و ظریف با تزئینات زیبا در قسمت بالای نما که به سبک گوتیکی ساخته شده‌اند و قدمت آنها به قرن 14 و 15 بازمی‌گردد، نیز در این بنا دیدنی هستند.

جزئیات فراوان این بنا در قسمت نمای آن واقعا جذاب بوده و ترکیبی از هنر عهد عتیق و قرون وسطی هستند. یکی از بخش‌های مهم این طراحی‌ها شامل قدیمی‌ترین معرق کاری نمای ساختمان در سال 1260 تا 1270 میلادی است که در قسمت بالایی شمالی‌ترین درب در نمای غربی ساختمان قرار دارد. موضوع این معرق کاری انتقال کالبد سنت مارکو بوده و قدیمی‌ترین طرح شناخته شده از کلیسای سنت مارکو است.

از بخش جنوبی این کلسیا در شهر ونیز که به شما توصیه می‌کنیم با تور ایتالیا تابستان 98 به بازدید آن بروید، نباید غافل شوید. در این بخش دو ستون آزاد قرار دارد که به سبک بیزانسی حکاکی شده‌اند و بسیار دیدنی هستند. این ستون‌ها متعلق به قرون 5 و 6 از کشور سوریه هستند. در نزدیک این بخش، در گوشه‌ی بیرونی خزانه، مجسمه‌های مصری بنا شده‌اند که از جنس سنگ‌های آذرین هستند. قدمت این مجسمه‌ها به قرن 4 میلادی بازگشته و شامل شمایل چهره‌های سلطنتی است.

هشتی ورودی کلیسای سنت مارکو، مشخصه‌ی رایج معماری در کلیساهای بیزانسی بوده و دارای پیاده‌رویی از موزاییک‌های مرمرین زیبا است که قدمت آنها به قرن 11 و 12 میلادی می‌رسد. موزاییک‌های طلا اندود سقف هم به دلیل پایین بودن آن، به وضوح  قابل مشاهده هستند.

به "جاذبه های کلیسای سنت مارکو ونیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های کلیسای سنت مارکو ونیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید